OFERTA PORADNIK NASZE REALIZACJE DO POBRANIA KONTAKT

KLIMATYZACJE  AMBUD

Orzeźwiający chłód w Twoim domu

Zadzwoń do nas:
+48 509 979 906

Dobór klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania


Aby odpowiednio dobrać klimatyzator, który będzie spełniał nasze oczekiwania należy wziąć pod uwagę kilka czynników:


Splity, multisplity i inwertery

Klimatyzatory rozłączne (typu split) są obecnie najbardziej popularne. Składają się z dwóch, połączonych ze sobą jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza to parownik, filtr i wentylator z regulatorem obrotów, osłonięte obudową z nawiewnikiem i kratką zasysającą powietrze, wyposażoną w system regulacji jego przepływu. Jednostkę zaś zewnętrzną tworzy sprężarka i skraplacz. Obie te jednostki połączone są izolowanymi przewodami z czynnikiem chłodniczym.


Wśród klimatyzatorów typu split, ze względu na rodzaj i sposób montażu jednostki wewnętrznej, możemy wyróżnić urządzenia:

  • ścienne - montuje się je możliwie wysoko, tak aby po wybraniu funkcji chłodzenia przepustnice kierowały strumień powietrza w pomieszczeniu od poziomego do ukośnego w dół, a przy ogrzewaniu bezpośrednio w dół
  • kasetonowe - przeznaczone do zabudowy w przestrzeni podwieszanych stropów; do tego typu urządzeń można doprowadzić powietrze zewnętrzne
  • kanałowe - jednostkę wewnętrzną montuje się w przestrzeni nad podwieszanym sufitem; powietrze jest rozprowadzane kanałami zakończonymi kratkami nawiewnymi, umieszczonymi przeważnie w suficie lub w ścianach
  • skrzynkowe - ustawia się je na podłodze przy ścianie lub montuje do stropu w pozycji poziomej; stosuje się je głównie wtedy, gdy jest mało miejsca na klimatyzator i nie ma możliwości przebudowy pomieszczenia


Dostępne są też klimatyzatory multisplit, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i przynajmniej dwóch wewnętrznych. Dla poszczególnych jednostek wewnętrznych można określać różną temperaturę powietrza w pomieszczeniach, ale muszą one pracować w jednym trybie - grzania lub chłodzenia.

W budynkach z wieloma pomieszczeniami multisplit może być zintegrowany z systemem wyposażonym w pompy ciepła i odpowiednią regulację oraz sterowanie. Możliwe jest wówczas „przenoszenie” ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które trzeba ogrzewać. Dzięki temu oszczędności energii mogą być znaczne.

Dokładną zaś kontrolę temperatury umożliwiają klimatyzatory inverterowe z płynną regulacją zasilania urządzenia, a tym samym jego mocy. Mogą pracować np. z 50-procentową wydajnością, co pozwala znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej.


Moc klimatyzatora

Jedna z uproszczonych metod obliczeń polega na tym, że w typowych pomieszczeniach o wysokości do 2,8 m i bez dużych okien wychodzących na stronę nasłonecznioną mnoży się powierzchnię pomieszczenia w m2×100, otrzymując moc chłodniczą klimatyzatora (w watach), np. 20 m2×100 = 2000 W, tj. 2 kW. Jeśli pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, należy zwiększyć moc chłodniczą o ok. 30%. Z kolei poddasza i pomieszczenia z nasłonecznionymi oknami dachowymi wymagają klimatyzatora o mocy o połowę większej niż standardowa. Ta metoda sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych i małych biurach, gdzie nie występują duże zyski ciepła od urządzeń i ludzi.

Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę także poszczególne cechy pomieszczenia:

  • powierzchnię okien, w zależności od kierunków stron świata jak i liczby szyb w oknie
  • rodzaju zamontowanych żaluzji
  • usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu
  • zastosowanej izolacji termicznej w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem
  • a także zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, lodówki lub telewizora), jak i rodzaj i liczbę punktów świetlnych, które są źródłami ciepła


Dobór i montaż klimatyzatorów powinien być przeprowadzany przez doświadczonego instalatora. Błędy przy projektowaniu instalacji i doborze urządzeń to jeden z powodów szybkiego zużycia urządzeń klimatyzacyjnych.


Obliczanie zysków ciepła

Źródło zysków ciepła Ilość Współczynnik
Okna (zyski ciepła od nasłonecznienia) żaluzje zewnętrzne żaluzje wewnętrzne bez żaluzji
- strona północno-wschodnia m2x 70 80 190
- strona wschodnia m2x 80 125 250
- strona południowo-wschodnia m2x 70 100 240
- strona południowa m2x 70 115 240
- strona południowo-zachodnia m2x 95 150 350
- strona zachodnia m2x 140 210 470
- strona północno-zachodnia m2x 110 150 350
Okna (zyski ciepła przez przenikanie)
- pojedyncza szyba m2x 45
- podwójna szyba m2x 20
Ściany (do 3 m wys.) konstrukcja lekka konstrukcja ciężka
- ściana zewnętrzna północna mb. x 30 20
- pozostałe ściany zewnętrzne mb. x 60 30
- ściany między pomieszczeniami nieklimatyzowanymi mb. x 30 30
Dach
- dach izolowany m2x 25
- dach nieizolowany m2x 60
Strop
- między kondygnacjami m2x 10
Podłoga
- poza podłogą na gruncie, nad piwnicą m2x 10
Ludzie
- liczba osób w spoczynku x 150
- liczba osób pracujących fizycznie x 250
Oświetlenie
- żarówkowe W x 1
- jarzeniowe W x 1,2
Urządzenia
- komputer szt. X 150
- telewizor szt. X 175
- ekspres do kawy szt. X 250
- radio szt. X 40
Razem [W]
Źródło: http://www.ekspertbudowlany.plSprawność energetyczna to bardzo ważny element, który pozwoli uniknąć rozczarowania w momencie otrzymania rachunku za prąd.
Ze względu na coraz wyższą sprawność urządzeń w klasie A, dodano w niej trzy dodatkowe: A+, A++ oraz A+++ (najbardziej efektywna). Dzięki temu podziałowi możemy porównać efektywność energetyczną podobnych urządzeń różnych producentów.
Aby dokładnie określić energooszczędność należy wziąć pod uwagę kilka elementów specyfikacji technicznej: SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio), SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).
SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia. Współczynnik ten może się wahać od 6 do 7. Nie ma sensu kupować urządzeń z niższym współczynnikiem, gdyż nie będą one wystarczająco energooszczędne, zaś te z SEER wyższym niż 7,1 najpewniej będą zbyt drogie w stosunku do możliwych oszczędności na energii.
SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), czyli Współczynnik Sezonowej Efektywności, optymalnie powinien być wyższe od 4.
Wszystkie powyższe dane znajdują się na etykiecie energetycznej. Wprowadzenie etykiet energetycznych wynika z dążenia Unii Europejskiej do ochrony klimatu, a jednym z warunków osiągnięcia tego celu jest poprawa efektywności energetycznej różnych urządzeń, w tym klimatyzatorów. Zapisy na etykietach mają pomóc w wyborze urządzeń klimatyzacyjnych o najlepszych wskaźnikach energetycznych.
Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających na oszczędności energii nawet o 40% wyższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań jest DC Inverter. Zastosowanie tej technologii sprawia, że klimatyzator działa z różną wydajnością, dopasowaną do aktualnych potrzeb. W tradycyjnych urządzeniach natomiast sprężarki działają albo z pełną mocą albo wcale. DC Inverter zapewnia także mniejsze wahania temperatur, dochodzące jedynie do 0,5 stopnia oraz znacznie mniejszy poziom hałasu.


Poziom hałasu

Aspekt często pomijany i zapominany a etapie doboru klimatyzatora, jednak warto o nim pamiętać że poziom generowanego przez urządzenie hałasu ma znaczenie na etapie eksploatacji. Gdy nie weźmiemy pod uwagę poziomu hałasu, może się okazać iż dyskomfort wynikający ze zbyt wysokiej temperatury zastąpimy bólami głowy na skutek zbyt głośnej pracy klimatyzatora.
Wewnątrz mieszkania poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 dB dla klimatyzatorów o wydajności do 3,5 kW oraz do 65 dB dla klimatyzatorów o wydajności chłodzenia do 6,8 kW. Na zewnątrz budynku poziom hałasu nie powinien zaś przekraczać dla wspomnianych klimatyzatorów odpowiednio 65 i 70 dB


Wygląd i obecność dodatkowych funkcji

Klimatyzatory różnią się konstrukcją, liczbą funkcji, sposobem programowania, zakresem temperatur itp. Wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania musimy pamiętać iż będzie on istotnym elementem wystroju pomieszczenia, dlatego warto na etapie doboru zwrócić uwagę, czy klimatyzator nam się podoba.
Optymalny klimatyzator powinien mieć zakres regulacji temperatury od 18 do 29-30°C z możliwością regulacji co 1°C i automatyczną kontrolę parametrów pracy, a zwłaszcza wysokości temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ma też podgrzewać, to powinien być wyposażony w pompę ciepła, pracującą efektywnie w niskich temperaturach i wytrzymującą duże spadki temperatury zimą. Ponadto powinien automatycznie kontrolować stan urządzenia, a zwłaszcza filtrów.
Pracę urządzenia najwygodniej jest programować za pomocą pilota, który nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów i umożliwia szybki wybór żądanej funkcji: grzania, chłodzenia, nawilżania lub osuszania, filtrowania czy jonizowania powietrza, zadawanie temperatury, programowanie okresów pracy w cyklu dobowym i tygodniowym, ustawianie kierunku strumieni powietrza i ich wielkości, włączania opcji energooszczędnej eksploatacji, cichej pracy nocnej itp.
W niektórych modelach są jeszcze inne funkcje np. moduły Wi-Fi dzięki którym możemy regulować pracą klimatyzatora na swoim smartfonie.KLIMATYZACJE-AMBUD.PL © 2020  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI Projekt i realizacja: ResearchIT
klimatyzacje Gliwice, klimatyzacje Strzelce Opolskie, klimatyzacje Kędzierzyn-Koźle, klimatyzacje Pyskowice, klimatyzacje Śląskie, klimatyzacje Opolskie, klimatyzacje Krapkowice, montaż klimatyzacji, sinclair, klimatyzacje LG